neděle 2. března 2025

Muzeum a Pojizerská galerie Semily


 V Semilech mají vlastní muzeum, jmenuje se Muzeum a Pojizerská galerie Semily a sídlí v domě, kde žili Antal Stašek a Ivan Olbracht (což ostatně připomíná pamětní deska na zdi). 
V galerii najdete grafiky Vladimíra Komárka, které jsou prodejní. 
V muzeu mají sál pojmenovaný po Pavlu Tigridovi. Pavel Tigrid byl pražský rodák se semilskými kořeny. Jeho předkové pocházejí z židovské rodiny Schönfeldů. Do Semil, města svých předků, zavítal Pavel Tigrid po sametové revoluci čtyřikrát (1991, 1993, 1994 a 2003), zasloužil se o dobudování Pojizerské galerie.
My jsme si tu prohlédli výstavu Na plech! Skupinu tvoří celkem šest českých a slovenských profesionálních umělkyň, převážně absolventek vysokých uměleckých škol, zejména Ateliéru keramiky a porcelánu na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze – Helena Hlušičková, Kamila Housová Mizerová, Magda Jochcová, Daniela Kosová, Jana Krejzová a Markéta Škopková.

Ve stejném sále stojí i tzv. Sytovská madona. Vzácná gotická madona z přelomu 14. a 15. století pochází z období tzv. krásného slohu. Jde o polychromovanou dřevořezbu z lipového dřeva, o jejíž nejstarší historii toho příliš nevíme. Její poslední známé umístění bylo v kapli Panny Marie v Dolní Sytové u Semil. Socha nemá v regionu obdoby a patří k umělecky nejhodnotnějším dílům severních Čech.
Další zastávkou byla výstava Semily před sto lety – fotografická výstava prezentující na čtyři desítky historických fotografií od Františka Havrdy převážně z 20. let 20. století. Najdeme na nich známá i neznámá místa Semil, staré dnes již zaniklé stavby včetně původních roubených chalup. Vzhledem k tomu, že Semily moc neznám, úplně jsem si to srovnávání neužila, ale fotografie pěkné. 
Poslední zastavení představovala výstava Richard Stehlík - Divoká příroda. Zvířata z naší přírody, k tomu nějaké vycpaniny, některé fotky doplněné QR kódy umožňující poslech hlasů zvířat. Fotky zdařilé.


Žádné komentáře:

Okomentovat