neděle 18. února 2024

Sochy na sídlišti ve Vratislavicích: Medvídci a Matka a dítě

Medvídci - v Náhorní ulici ve Vratislavicích n. N., Autor díla: František Pavlů, vytvořeno v roce 1981 (zdroj: Vetřelci a volavky)




František Pavlů

* 12 září 1932 Dolní Město u Světlé nad Sázavou, † 27. srpna 2008 Liberec
Sochař, medailér, kreslíř, grafik

Františkovi Pavlů se dostalo vynikajícího sochařského vzdělání v ateliéru prof. Bedřicha Stefana, kde rozvíjel svůj přirozený talent pro práci v drobné plastice. V 60. letech představovaly jeho lité medaile s abstrahovanými náměty a maximálním zjednodušením tvarů závan novosti a osobního přístupu. Jednalo se o portréty významných osobností české kulturní scény nebo příležitostné práce odkazující k důležitým výročím. Rovněž mu bylo po celou dobu jeho tvůrčí medailérské a sochařské praxe inspirací ženské tělo. Stal se členem skupiny Medaile 66, pravidelně se zúčastňoval mezinárodních výstav medailí (FIDEM). Období experimentů po skončení studia představovalo také přechodné sblížení se strukturální abstrakcí. V 60. letech začal vytvářet prostorové objekty a obrazy – reliéfy ze dřeva, provazů nebo dával nový život starým opotřebovaným věcem denní potřeby. V kombinaci se snahou po zjednodušování tvarů dozrál do polohy, která ho předurčovala k dalšímu rozvíjení výtvarných principů geometrické abstrakce. Nejprve přiznával použitý materiál, později začal plastiky a reliéfy natírat bílou barvou. Postupně se přiklonil k vyhraněnější poloze, přestal pracovat s odkazy na struktury přírodních materiálů a vydal se cestou strohých linií konstruktivismu. Roku 1967 byl přijat do Klubu konkretistů. Jakou váhu a význam měla díla Františka Pavlů pro jeho souputníky, dosvědčuje i pozvání na přelomovou výstavu Nová citlivost roku 1968, v jejímž rámci představili svoji tvorbu racionálně zaměření autoři adorující technický pokrok, jako byli například Hugo Demartini, Václav Boštík, Stanislav Kolíbal. Karel Malich nebo Zdeněk Sýkora.

Pavlů pokračoval v započaté cestě ještě dlouho po oficiálním zániku Klubu konkretistů a konkretistické dozvuky se v jeho dílech objevují až do 80. let. Z rodinných důvodů byl nucen opustit inspirativní pražské kulturní prostředí a přesídlit do Liberce, kde prožil i první poválečná léta. Zde se zapojil do příprav výstavy Socha a město v roce 1969 (plastika Křídla), ale po nedobré zkušenosti s pronásledováním jejích organizátorů normalizátory se uzavřel do sebe a vystavovat začal znovu až na počátku 80. let. Tehdy se navrátil k přírodním a figurálním motivům podaným v co nejvíce zjednodušených měkkých formách. Od 90. let se František Pavlů věnoval obrazovým muchlážím výrazné barevnosti, frotážím a pracím na papíře, které ho ostatně provázely po celý život. Tím se kruh jeho tvorby uzavřel. Po nejoceňovanějším geometrickém období se autor vrátil na začátek své cesty k imaginativním strukturálním kresbám a obrazům.



Matka a dítě v ulici Vnější, Vratislavice nad Nisou, autor díla: Ivan Záleský, vzniklo v roce 1976, Investor: Stavoprojekt n.p. Liberec




Ivan Záleský (9. srpna 1948 Varnsdorf - 10. února 2024 Rumburk) byl český sochař a malíř narozený ve Varnsdorfu.

Vystudoval sochařsko-kamenickou školu v Hořicích a následně, v letech 1966–1972, Akademii výtvarných umění v Praze. Na Akademii byl přijat ze 3. ročníku střední školy pro svůj výjimečný talent. Studoval zde pod vedením profesora Karla Lidického.

V rámci jeho prací se na začátku své kariéry zabýval plastikami plnými světelných kontrastů zobrazující osudové situace. Později přešel od složitosti symbolického sdělení k zobrazení témat citových vztahů, především v rámci rodiny a portrétům, zejména dětských. Jeho práce zahrnuje komorní plastiky a plastiky v exteriéru. Autor byl členem Unie výtvarných umělců ústecké oblasti.

Získal II. cenu v soutěži na ústřední plastiku pro novou nemocnici v Mostě. Účastnil se mnoha výstav pořádaných Svazem českých výtvarných umělců a Unií umělců (Oblastní galerie v Litoměřicích, Liberci, Náchodě, Olomouci, ČFVU). Jeho díla jsou zastoupená po celém území České republiky, dále na Slovensku, v Belgii, Lucembursku, Švýcarsku, Francii, Německu, Dánsku, Norsku, Itálii a USA.


(zdroj Wikipedie)



Žádné komentáře:

Okomentovat