Jedno ohlédnutí za Dnem evropského kulturního dědictví - tentokrát pohled na kostel sv. Vincence z Paoly, tzv. červený kostel, který v Liberci najdete na Perštýně, na Jánském vršku. V kostele působí církev Adventistů sedmého dne, kteří kostel v sedmdesátých letech minulého století zachránili před zchátráním.
Neorománský kostel byl vystavěn v letech 1884-1887 podle návrhů vídeňských architektů R. Jordana a J. Schmalzhofera stavitelem F. Schlozem. Jelikož kostel patřil lazaristům, jejich zakladatelem byl sv. Vincenc z Paoli, nese stavba jméno po svém patronovi. Kostel zaujme na první pohled svým neobvyklým vzhledem, kombinací červených režných cihel a kamene. Zajímavé jsou také ozdobné římsy, nároží a sloupy z pískovce dovezeného z daleké Pirny. Vnitřek kostela byl původně také pojat v novorománském stylu, ovšem léta chátrání si vybrala svou daň, a tak za dnešní existenci kostela vděčíme členům obce adventistů, kteří se opuštěného objektu ujali a přestavbou pro své účely ho zachránili před naprostou zkázou.
(zdroj - web libereckého kraje)
Kostel mě překvapil - tím jak "žije". Byla sobota, takže tu bylo plno, protože sobota je pro adventisty ten nejdůležitější den. Vedle hlavní chrámové lodi oddělený prosklený koutek s hračkami pro malé děti s reproduktorem, kterým se přenášelo kázání dovnitř... Třídy pro hodiny náboženství menších i větších dětí... Klubovna pro dorost a mládež ve vězi... Byt pro správce i pro poutníky... Knihovna, kuchyně, projekční plátno... Prostě věci, které člověk zvyklý na interiéry katolických chrámů nečeká...
A jako bonus - fotografie z loňského jara, kdy bylo přece jen fotogeničtější počasí...
Žádné komentáře:
Okomentovat