pátek 21. února 2025

Rekonstrukce městského stadionu v Liberci

Ve Sport Parku v Liberci se staví - rekonstruuje se městský atletický stadion, přibude i zázemí. Tak se těšíme. 
Více tady.

Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě

Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě v Nouzově u Semil. 

Jára Cimrman neměl rád výšky a proto tato rozhledna skutečně není vysoká. Přesto je z ní pěkný výhled do okolní krajiny. Její výška se uvádí jako záporná -0,15m. To znamená, že rozhledna nevystupuje nad terén, naopak je v jakémsi dolíku. Kromě kouzelného výhledu si zde můžete vyzkoušet i prototyp Cimrmanova dalekohledu nebo šlapací telefón.  
(zdroj Kudy z nudy)
Ze Semil sem vede úzká cesta hodně do kopce, ale sjízdná. Parkování u samotné památky možné. V blízkém stavení samoobslužný obchod, kde je možné si koupit turistickou vizitku, magnetky a další suvenýry. A přitom taková blbost... :-)

Prochazka Turnovem a okolím

Hezká procházka od Muzea Českého ráje v Turnově  do Dolánek a po druhé straně kolem mlýnského náhonu zpět.

Expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje

 

Jestli máte rádi opravdu originální muzejní expozice, tak se vypravte do Turnova, do Muzea Českého Ráje. Čeká tu na vás už od roku 2019 stálá expozice Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa, která opravdu stojí za to. V roce 2020 dostala výstava cenu Muzejní počin roku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis,


Horolezecká expozice je rozdělena do tří základních částí. V úvodu je představeno horolezectví jako fenomén, který se vymanil z nezbytných životních potřeb člověka; jako něco, co se nemusí, ale chce. V další části návštěvníci zjistí, že existuje spousta stylů a způsobů, jak ve skalách dosáhnout svých cílů a třetí část tvoří jádro celé expozice, protože se věnuje více než stoletému příběhu lezení v Českém ráji.

Nová třípodlažní budova expozice vznikla na místě bývalé galerie. Z původních prostor zůstala jen její obvodová stěna, kde je již více než 40 let instalován obraz výjimečných rozměrů Bitva pod Hrubou Skálou (10 x 8,5 m). Ten byl ponechán na místě, a nejenže se stal součástí expozice, ale byl do ní i aktivně zapojen. Expozice propojuje klasické výstavní přístupy s nejmodernějšími technologiemi. Pomocí videomappingu jsou rozpohybováni lezci na stěnách či ožívá rozměrný obraz Mikoláše Alše. Děti mají k dispozici via ferratu nebo zastávky s horolezeckými uzly. Obsahově doplňuje expozici velká interaktivní obrazovka, která expoziční texty výrazně rozšiřuje a nabízí doplňující informace k představovanému tématu. Za zmínku stojí databáze prvolezců Českého ráje, obsahující více než 15000 jmen, v nichž návštěvníci rádi hledají a nacházejí sebe, rodinné příslušníky nebo své známé. Horolezecká expozice má dva základní cíle, a to informační a popularizační. Obsahuje dostatečné množství informací, které poskytnou ucelený přehled o historii pískovcového lezení a o vývoji vybavení či lezecké technice. Cílovými návštěvníky expozice jsou nejen horolezci-sportovci, kteří každoročně do Českého ráje přijíždějí, ale i turistická veřejnost a samozřejmě místní obyvatelé.