středa 18. září 2024

Miloslav Chlupáč - Dvojice (Brána)

U nás na sídlišti v Ruprechticích: Miloslav Chlupáč - Dvojice (Brána) z roku 1966.

Lejsek tatoo: Apollónův kněz Chrysés

Lejsek tatoo: Apollónův kněz Chrysés u libereckého nádraží. A vedle králičice od Veroniky Prokopové.

středa 11. září 2024

100 let Karel Hubáček

V centru Liberce, vedle Plazy, je vidění venkovní panel, připomínající 100 let od narození nejslavnějšího libereckého architekta ing. Karla Hubáčka.



úterý 10. září 2024

Prohlídka domu Karla Hubáčka


Karel Hubáček byl jedním z nejvýznamnějších českých architektů - stojí za projektem horského hotelu a televizního vysílače Ještěd, za obchodním domem Ještěd v Liberci a mnohými dalšími stavbami. 

Významné projekty a realizace dle Wikipedie
1960 – vlastní montovaný rodinný dům, Alšova 454, Liberec
1957–1963 – Kino Máj, Doksy (s Vlastislavem Kolářem a Františkem Dvořákem)
1965–1973 – Vysílač a hotel na Ještědu, Liberec (s konstruktéry Zdeňkem Zachařem a Zdeňkem Patrmanem, interiéry restaurace a hotelu řešil Otakar Binar)
1972–1977 – Vodárenská vyrovnávací věž Děvín, Praha – Dívčí hrady
1973–1979 – Meteorologická věž, Praha-Libuš
1974–1977 – Vysílač v Adenu, Jemen (s Daliborem Vokáčem a Zdeňkem Patrmanem)
1977–1986 – Kulturní dům s koncertní síní, Teplice (kolonáda Otakar Binar)
1979 – Obchodní dům Ještěd, Liberec (s Miroslavem Masákem)
1985–1994 – spolupráce na přestavbě divadla Husa na provázku, Brno (hlavní autor Václav Králíček, spoluautor Jiří Hakulín)
1996–1999 – přestavba a dostavba domu pro divadlo DAMU, Praha (s Jiřím Hakulínem)

Více si můžete prohlédnout na aktuální výstavě v Severočeském muzeu Karel Hubáček známý neznámý. A právě k této výstavě pořádá Severočeské muzeum i sérii prohlídek unikátního domu Karla Hubáčka. 

Montovaný dům, který vznikl v roce 1960, byl jednou z prvních realizací Karla Hubáčka. Byl to prototyp, který měl dokázat, že je možné vytvořit rodinné bydlení za cenu panelákového bytu (3+1, tehdy za cca 170 tisíc Kčs). Zvoleny byly typizované díly, atypické postupy, dům byl postaven, ale nikdo v něm nechtěl bydlet, a tak se tam nakonec nastěhoval architekt se svou rodinou sám. Nejprve do nájemního bydlení, po pár letech si dům s pozemkem odkoupili. 

Architekt Hubáček zemřel v roce v roce 2011 v 87 letech, jeho manželka zemřela v letošním roce. Rodina se rozhodla, že by bylo dobré dům zachovat pro budoucnost, a proto jej nabídla k prodeji libereckému kraji. Ten dům na konci roku 2023 zakoupil za 12 milionů korun s tím, že jej bude spravovat Severočeské muzeum a dům bude sloužit k veřejným účelům - o konkrétním využití se stále diskutuje, vznikla i studentská architektonická soutěž, která přinesla řadu zajímavých námětů (ateliér, studentské bydlení, výstavní prostor, novodobá školka SIALu apod). 

Domem nás provázel architektův vnuk Petr Hubáček a byl to zajímavý zážitek. Dům každopádně představuje poměrně skromné bydlení, dnešním nárokům už moc neodpovídá, přináší ale zajímavé svědectví doby. 

Zájemcům  doporučuji  virtuální prohlídku, kterou najdete tady: http://www.dumkh.cz/ 

Více o domů  například zde