středa 25. prosince 2024
Socha Ikara na nádraží
Socha Ikara od výtvarníka Rudolfa Svobody na libereckém nádraží (dříve zdobila koleje Větrník v Praze).
neděle 22. prosince 2024
Orloj v Žibridicích
Z Kryštofova údolí byl do Žibřidic po neshodách nové mojitelky s obcí přestěhován orloj Martina Chaloupky.
Duchovním otcem, návrhářem, stavitelem, investorem a údržbářem orloje v Kryštofově Údolí byl Martin Chaloupka, který provozoval také sousedící muzeum betlémů v místním hostinci. Slavnostní spuštění kompletní díla proběhlo v září 2008. Po úmrtí tvůrce provozovala až do roku 2022 muzeum a betlém umělcova dcera, Alice Chmelíková, které však obec neprodloužila smlouvu na provozování muzea betlémů. Paní Alice se proto rozhodla své exponáty přemístit a s nimi i orloj. Nový domov našel originální orloj v Žibřidicích, ve věži zdejší hasičské zbrojnice.
Údolský orloj se skládá z dvaadvaceti figur (v současnosti je k vidění 14). Dvě statické figury na nárožích znázorňují sv. Barboru jako patronku horníků (v roce 1528 zde byla založena hornická osada) a sv. Kryštofa. Ostatních osmnáct postav je pohyblivých.
Ponocný, který pravidelně zvedá trubku, a kolem něj obíhá pejsek.
Pak se spustí nejdůležitější činnost na vsi: krmení a napájení dobytka (krávy, slepice a husy).
Následuje regulérní oběh dvanácti apoštolů, jak jej známe z pražského orloje.
Na závěr se odzvoní časové znamení.
Řezbované figury jsou dílem libereckého řezbáře Václava Plechatého, mechanická část orloje je z dílny Františka a Petra Budákových z nedalekého Machnína, Jiří Otmar vyrobil pohybovou mechaniku a kovářské prvky na orloji umělecký kovář Jan Nikendey.
pátek 22. listopadu 2024
středa 20. listopadu 2024
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)